Jaunumi

 

Dienas Bizness: Digitālo failu virtuālais seifs

04.12.2017

BDO Latvia juriste Justīne Tomsone sniedz viedokli laikrakstam Dienas Bizness par uzņēmuma DigiPulse izstrādāto pakalpojumu, kas ļaus mantiniekiem saņemt īpaši viņiem atstātos aizgājēju digitālos failus.


Lasīt vairāk

Digitālo failu virtuālais seifs
 
DigiPulse dibinātāji Normunds Kvilis un Dmitrijs Dementjevs-Dedelis izstrādā pakalpojumu, kas ļaus mantiniekiem saņemt īpaši viņiem atstātos aizgājēju digitālos failus 

"Pagājušajā gadā, strādājot iepriekšējā darbā, bija ļoti intensīvs posms - vajadzēja strādāt septiņas dienas nedēļā pa 12 stundām. Vienu rītu, braucot uz darbu, gandrīz vai zaudēju samaņu. Sāku prātot - cik ilgi tā var turpināt un kas notiks, ja ar mani tiešām notiks kaut kas slikts. Līdz ar cilvēka nāvi visi digitālie faili un atmiņas pazūd ar galiem,» stāsta Dmitrijs. Viņš savās pārdomās padalījās ar Normundu, kurš strādājis banku sektorā, un viņam radās doma apaudzēt šo ideju, pievienojot kriptovalūtu aspektu. Tā abi nolēma radīt pakalpojumu, kas palīdzētu mantiniekiem piekļūt aizgājēja digitālajiem aktīviem. Viņi diskutēja ar investoriem, sagatavoja pieteikumu Horizon2020 grantam, bet rezultātā visi bija noraidoši un teica, lai viņi vispirms izstrādā produktu. «Ir grūti uztaisīt produktu, kam šobrīd nav alternatīvas, bez sākotnējiem līdzekļiem. Lai iegūtu pirmos klientus, sākumā viņi ir jāizglīto. Tas prasa līdzekļus,» piezīmē Dmitrijs. Šī gada maijā kriptovalūtas sasniedza to līmeni, kad par tām sadzirdēja plašāka sabiedrība. Viņi nolēma veikt pirmreizējo virtuālo žetonu piedāvājumu (ICO-Initial Coin Offering), lai savāktu līdzekļus produkta izstrādei. Lai gan pirmais mēģinājums nebija veiksmīgs, novembri viņi šo kampaņu sekmīgi beidza, piesaistot aptuveni vienu miljonu dolāru. ICO organizētājs bija DigiPulse Foundation, bet tehniskais izpildītājs - SIA Neapnika. 

Lai neaiziet nebūtībā 

«Sākumā nesasniedzām vēlamo rezultātu, taču mākonim bija sudraba maliņa - virtuālo žetonu (tokens) iegāde notiek viedlīgumos (smart contract), kas ir tā uzprogrammēti, ka automātiski izpildās pie noteiktiem kritērijiem, piemēram, ja netiek sasniegta noteiktā summa, visa nauda cilvēkiem tiek atskaitīta atpakaļ. ICO bieži dzirdēts par krāpšanās gadījumiem, tāpēc tas, ka mēs visiem dalībniekiem aizskaitījām naudu atpakaļ, nospēlēja mums par labu - nesabojāja mūsu reputāciju. Papildus tam saņēmām labu atgriezenisko saiti no kopienas, kā produktam būtu jāizskatās,» saka Normunds. Svarīgākais ieteikums bija izveidot failu glabāšanu tā, ka neviens, izņemot pašu īpašnieku, nevar tiem piekļūt. DigiPulse pirmā versija ir domāta kriptovalūtu entuziastiem, kas šajā naudas pasaulē dzīvo jau ilgu laiku, ir pazīstami ar to, saprot nozares problemātiku. Sākotnēji šo produktu uzņēmumam vieglāk pozicionēt kriptomaku nodošanai mantojumā. Taču šajā virtuālajā lādītē var glabāties jebkurš digitals fails - bildes, dokumenti, e-pasti utt. «Kriptovalūtu specifika ir tā, ka tām ir publiska maka adrese un parole -ja kāds no šiem abiem nozūd, līdzekļi paliek interneta nebūtībā un neviens tiem nevar piekļūt. Jo vairāk reālās naudas pārceļas uz kriptovalūtām, jo lielāka aktualitāte ir tam, kas ar šo naudu notiek pēc cilvēka nāves. Mūsu produkts labi saskan ar to, kas vajadzīgs kriptokomūnai. Kriptovalūtu lietotāji ir mūsu perfektie klienti, jo viņiem šī problēma ir aktuāla - nav cita veida, kā savu virtuālo maku atstāt mantojumā,» saka Normunds. Viņš piebilst, ka, protams, pastāv iespēja paroli uzrakstīt uz papīra vai ielikt kādā datu nesējā, bet tie var nozust vai sabojāties. Šī ir alternatīva, izmantojot blokķēdes decentralizēšanas tehnoloģiju. 

Pērk nākotnes pakalpojumu 

Cilvēku nopirktie virtuālie žetoni kalpo kā viena no norēķinu metodēm par D-gipulse nākotnes pakalpojuma lietošanu. Normunds tos salīdzina ar kazino žetoniem, ko apmaina pret naudu un pēc spēles atmaina atpakaļ. «Viņi ir nopirkuši žetonus, kas kalpo kā norēķinu līdzeklis par mūsu pakalpojumu, bet tas nemaina faktu, ka ar to iespējams tirgoties kriptovalūtu biržās. Ja cilvēks ir iegādājies vairāk žetonu, nekā vajadzīgs samaksai par pakalpojumiem, un redz, ka uzņēmums sasniedz solīto, aug un attīstās, šie žetoni kļūst par investīciju instrumentu - pārdodamu digitālo vienību, ar ko nākotnē varētu pelnīt, balstoties uz mūsu uzņēmuma darbību,» viņš skaidro. Naudu šī projekta attīstībai «sametuši» cilvēki no visas pasaules - Eiropas, Krievijas, Āzijas. Izņēmums ir ASV, kas lielā mērā iestājas pret digitālo žetonu tirdzniecību un ICO. ASV Finanšu un kapitāla tirgus komisija nevēlas, lai viņu investori iegulda šādās programmās, jo tas apdraud līdzekļu drošību. «Lai varētu pieņemt līdzekļus no ASV pilsoņiem, vajag cieši sadarboties ar ASV valdību un veikt visus nepieciešamos birokrātiskos procesus. Ar mūsu esošajiem resursiem bija vienkāršāk atteikties no ASV investoriem, nekā speciāli tam atvērt uzņēmumu ASV,» skaidro Dmitrijs. 

Analizē aktivitāti 

Lietojot šo pakalpojumu, cilvēkam tiek izveidota failu lāde, kur var ievietot jebkurus datus, ko cilvēks vēlas atstāt kādam mantojumā. Tiklīdz cilvēka aktivitāte interneta noteiktā periodā nenotiek, DigiPulse cenšas sazināties ar konkrēto personu. Ja tas neizdodas arī otrreiz, mantiniekam tiek nosūtīts e-pasts, kur jāatbild uz drošības jautājumiem, un tad viņš piekļūst saturam. Šo seifu vada viedlīgums, kas nozīmē, ka DigiPulse veidotāji paši manuāli neizsūta pieeju failiem - tas notiek automātiski, izpildoties vairākiem kritērijiem. Ir divi varianti, kā izveidot virtuālo seifu. Viens gadījums ir anonīms, un cilvēks norāda savu maka adresi, vienīgais, ko viedlīgums pēta, ir tajā notiekošās transakcijas - ja ilgāku laiku nenotiek darījumi, tas secina, ka lietotājs ir miris. Otrā variantā iespējama dažādu pakalpojumu integrācija, piemēram, tam pievienojot sociālo tīklu, e-pastu - jo vairāk papildinformācijas viedlīgumam tiek nodrošināts, jo vieglāk saprast patieso aktivitāti. Ar laiku viņi iecerējuši sadarboties ar citiem pakalpojumu sniedzējiem, kas glabā dažādus failus, un pēc ziņas saņemšanas no DigiPulse varētu nosūtīt failus norādītajiem mantiniekiem. Tālākas nākotnes mērķis ir panākt, ka DigiPulse ir pirmais, kas cilvēkiem ienāk prātā, domājot par savu digitālo mantojumu. «Produkta veiksmīga ieviešana tirgū mums paver durvis citās jomās,» piebilst Normunds. 

Viedoklis 

Vajadzība 

Justīne Tomsone, ZAB BDO Law juriste: 

DigiPulse citu projektu starpā līdz šim patīkami izcēlies ar aktualitāti -digitālajai paaudzei novecojot, pakalpojums, kas nodrošina personas digitālo aktīvu mantojamību, ir objektīva nepieciešamība, nevis greznība. Jo īpaši tas attiecas uz digitālajiem aktīviem ar ekonomisko vērtību, piemēram, virtuālajām valūtām. Idejas pamatotība un lietderīgums pavisam noteikti ir bijis par pamatu kompānijas veiksmīgajai ICO kampaņai. Par ICO viedokļi atšķiras, arī virtuālās valūtas tiek vērtētas pretrunīgi, jo regulējums nav izstrādāts un katrs esošo situāciju interpretē atbilstoši savai izpratnei. Lielākā daļa finanšu un kapitāla tirgus regulatoru brīdina par riskiem, kas saistīti ar ieguldījumiem ICO vai darījumiem ar virtuālajām valūtām, tomēr blokķēdes sniegtās iespējas tāpēc nekļūst mazāk populāras. Klienti izrāda aktīvu interesi par ICO kā alternatīvu finansējuma piesaistes veidu projekta attīstībai, virtuālo valūtu iegūšanas tiesiskajiem aspektiem un citām ar blokķēdi saistītām lietām. Digitālā revolūcija turpina savu uzvaras gājienu, un šī brīža tendences norāda uz to, ka, iespējams, tieši valstu likumdevēji, nevis blokķēdes tehnoloģiju profesionāļi būs tie, kam jāmeklē veidi, kā pielāgoties. Jāuzsver, ka mantojuma tiesiskajām attiecībām ir izstrādāts speciāls regulējums. Neesmu informēta, vai DigiPulse projekta ietvaros šis aspekts ņemts vērā, taču, ja par to vēl nav domāts, ētisku apsvērumu dēļ, iespējams, būtu vērts apsvērt mantojuma atstājēju un mantinieku informēšanu par to, ka lielā daļā pasaules valstu pastāv neatņemamās daļas tiesīgo institūts, kas paredz, ka, piemēram, laulātais, bērni u.c. tuvi radinieki ir tiesīgi mantot pat tad, ja mantojuma atstājējs atstājis likumā noteiktā kārtībā rakstītu testamentu, taču tajā šos mantiniekus nav iekļāvis. Pretējā gadījumā teorētiski var izveidoties situācija, kad mantojuma atstājējs tīšuprāt izmanto DigiPulse sniegtos pakalpojumus nolūkā apiet likumā noteikto mantošanas kārtību un faktiski izslēgt no mantojuma visus neatņemamās daļas tiesīgos, pieeju visiem saviem digitālajiem aktīviem piešķirot kādai trešajai personai. 

AizvērtVita Liberte atzīta par līderi nodokļu jomā Latvijā

04.12.2017

Vita Liberte nosaukta par „Woman Leader in Tax” Latvijā saskaņā ar International Tax Review (ITR) – starptautiska izdevuma nodokļu jomā – pētījumu.


Lasīt vairāk

Jau trešo gadu pēc kārtas izdevums cildina sievietes nodokļu konsultāciju jomā visā pasaulē, kuras ar savu profesionālo darbību ietekmē procesus savā jurisdikcijā un nozarē. „Mūsu nolūks ar šī izdevuma palīdzību ir atklāt un parādīt tās sievietes, kuras ir sasniegušas vērā ņemamus panākumus savā nozarē. Mēs vēlamies parādīt sasniegto progresu, kā arī atbalstīt sievietes nozarē, kastradicionāli tiek uzskatīta par vīriešu,” teikts ITR paziņojumā.

Iekļūšana izdevumā tiek balstīta uz klientu un nozares spēlētāju atsauksmēm, kā arī panākumiem iepriekšējā gada laikā. Papildu informācija internationaltaxreview.com


AizvērtIznākusi publikācija „Starptautiski nodrošināti darījumi”

01.12.2017

BDO Law juriste Kristiāna Viļuma piedalījusies Thomson Reuters izdotā periodiskā izdevuma „Starptautiski nodrošināti darījumi” ("International Secured Transactions”) veidošanā, sagatavojot pārskatu par Latviju.


Lasīt vairāk

Publikācijā apkopota 30 valstu nodrošināto darījumu likumu analīze, kuru sgatavojuši vadošie eksperti no lielākajiem advokātu birojiem Eiropā, Dienvidamerikā, Ziemeļamerikā un Āzijā. Grāmata sniedz padziļinātu un praktiski ieskatu par attiecīgo valstu drošības interesēm, salīdzinot tās ar UNCITRAL juridiskajām vadlīnijām un pārskatot to ieviešanas statusu.

Legal Solutions, kuru izdod Thomson Reuters, piedāvā plašu klāstu dažāda veida juridisko publikāciju. Uzzināt vairāk un iegādāties „International Secured Transactions” iespējams šeit.


AizvērtBDO Law un BDO Latvia piedāvā klientiem norēķināties Bitcoin, kļūstot par virtuālās valūtas flagmani nozarē

28.11.2017

AS BDO Latvia un zvērinātu advokātu birojs BDO Law 2017.gada 1.decembrī uzsāks norēķinu pieņemšanu virtuālajā valūtā Bitcoin (BTC). BDO zīmola uzņēmumi ir pirmie Latvijā, par kuru sniegtajām finanšu, grāmatvedības un juridiskajām konsultācijām klienti turpmāk varēs norēķināties Bitcoin.


Lasīt vairāk

"Mēs ceram, ka Bitcoin norēķinu sistēmas ieviešana BDO Latvia ikdienas aktivitātēs ne tikai padarīs mūsu pakalpojumus pieejamākus, bet arī veicinās klientu izpratni par virtuālajām valūtām, to izmantošanas priekšrocībām un arī iespējamajiem riskiem.


BDO globālais tīkls jau šobrīd aktīvi konsultē klientus visos jautājumos, kas saistīti ar virtuālo valūtu juridiskajiem un nodokļu aspektiem, tādējādi lēmums akceptēt maksājumus ne tikai tradicionālajās valūtās, bet arī Bitcoin, nav nejaušība. Lai arī virtuālo valūtu normatīvais regulējums lielākajā daļā pasaules valstu pagaidām nav līdz galam izstrādāts, mēs ticam, ka relatīvi zemās komisiju maksas, kas tiek piemērotas darījumiem ar virtuālajām valūtām, globālā pieejamība, norēķinu ātrums un darījumu drošība nodrošinās virtuālo valūtu popularitāti ne tikai šobrīd, kad Bitcoin cena ir pārspējusi vēsturisko rekordu, bet arī tālākā nākotnē,” teic zvērinātu advokātu biroja BDO Law vadošā partnere, zvērināta advokāte Vita Liberte.


AizvērtBDO organizē konferenci X-faktors nodokļu regulējumā

23.11.2017

Lai diskutētu par reformu, iegūstot būtiskāko priekšstatu, kā tas ietekmēs ikvienu uzņēmēju, zvērinātu advokātu birojs BDO LAW un AS BDO Latvia, sadarbībā ar izdevniecību «Dienas bizness» un RISEBA š.g. 7.decembrī, rīko konferenci  X-faktors nodokļu regulējumā. Kas jāzina uzņēmējiem par jaunajām nodokļu reformas normām.

 


Lasīt vairāk

2017.gada jūlijā Saeima pieņēma grozījumus nodokļu regulējumā, ar kuriem 2018. gadā spēkā stāsies nodokļu reformas normas, kas būtiski ietekmēs nodokļu maksātājus – gan juridiskas, gan fiziskas personas. Šīs izmaiņas skars vairākas jomas – UIN, IIN, PVN, mikrouzņēmumu nodokli, atbalstu nodokļu maksātājiem un citas. Par iespējamiem ieguvumiem un arī riskiem runāsim konferencē.

Šogad akceptētā nodokļu reforma būtiski mainīs uzņēmējdarbības vidi, tie nav tikai sīki grozījumi, kuri skar dažus, tie skars visus!

Iepazīsties ar konferences programmu un reģistrējies: šeit

 

 


Aizvērt


Ielādēt vairāk