• Atpakaļ
 • DB | Izpētīt sīki un smalki

  Autors: - 13.11.2018

  DB | Izpētīt sīki un smalki

  ASV tirgus Latvijas uzņēmumiem ir gana iekārojams kumoss, ko daudzi jau spējuši nokost; lai tas izdotos veiksmīgi, ir jāzina ASV tiesību normas.

  Zvērinātu advokātu biroja BDO Law vecākā juriste Anna Mandel komentē jauno BDO Law pakalpojuma- ASV juridiskā atbalsta dienesta nepieciešamību laikrakstam Dienas Bizness. "Atgriežoties Latvijā, radās ideja, ka varētu te veidot šādu atbalsta dienestu, jo klientiem gan Latvijā, gan citās Baltijas valstīs ir daudz jautājumu, piemēram, par ASV banku darbību un normatīviem un arī par ekonomiskajām sankcijām," viņa skaidro.  


  Amerikas Savienotās Valstis (ASV) ir Latvijas stratēģiskais partneris un sabiedrotais. 

  Tirdzniecības dinamika starp Latviju un ASV pēdējos gados ir stabila, ar tendenci apjomiem palielināties, norāda Ārlietu ministrija (ĀM). Latvijas pakalpojumu eksporta apjoms uz ASV 2017. gada trešā ceturkšņa beigās sasniedza 109 milj. 
  eiro, kas ir par 36% vairāk nekā tādā pašā periodā vēl gadu iepriekš. Savukārt pakalpojumu imports no ASV veidoja 53 milj. eiro. 2017. gada preču kopējais apgrozījums starp abām valstīm sasniedza 451,38 milj. eiro, kas ir par 78% jeb 198 milj. eiro vairāk nekā 2016. gadā. 

  Eksports uz ASV 2017. gadā pieauga par 88% jeb 132 milj. eiro, savukārt imports – par 65% jeb 66 milj. eiro. 
  Vairāki Latvijas uzņēmumi ir izveidojuši savas pārstāvniecības, piemēram, Kalifornijā, Džordžijā un Ziemeļkarolīnā. 
  Latvijas uzņēmumiem ASV tirgus ir iekārojams, ņemot vērā tā apjomu un sniegtās iespējas. Tomēr jāņem vērā, ka ASV likumi atšķiras no Latvijas likumiem, līdz ar to būtu rūpīgi jāiepazīstas ar tiem, pirms slēdz kādu līgumu. 

  Saredz iespēju 

  Lai palīdzētu klientiem, kam ir interese vai arī jau bizness un sadarbības partneri ASV, ZAB BDO Law atklājis ASV juridiskā atbalsta dienestu. Tas ir pakalpojums Baltijas valstu uzņēmumu pārstāvjiem, kas nodarbojas ar starptautisko tirdzniecību un ko ietekmē ASV likumi un uzliktās sankcijas. ASV juridiskā atbalsta dienests dibināts, lai piedāvātu juridiskās konsultācijas ASV tiesību jautājumos, veicinot ASV un Baltijas valstu uzņēmēju sadarbību, atbalstītu Latvijas uzņēmumus, kas strādā ASV tirgū, sadarbojas ar partneriem vai vēlas ieiet šajā tirgū. Idejas autore ir ZAB BDO Law vecākā juriste Anna Mandel, kura šā gada vasarā sāka darbu birojā un ir viena no reemigrācijas plāna dalībniecēm. Viņa ir dzimusi Latvijā, bet uzaugusi ASV, kur beigusi Jēlas Universitāti un ieguvusi doktora grādu Bostonas Tiesību koledžā, līdz ar to ASV likumdošana viņai nav sveša. «Atgriežoties Latvijā, radās ideja, ka varētu te veidot šādu atbalsta dienestu, jo klientiem gan Latvijā, gan citās Baltijas valstīs ir daudz jautājumu, piemēram, par ASV banku darbību un normatīviem un arī par ekonomiskajām sankcijām,» viņa skaidro. Bieži vien ir jautājumi par to, kas būtu jādara un jāievēro no likumiskā viedokļa, lai uzņēmums varētu startēt ASV tirgū un strādāt ar partneriem tur, kādi ir riski un kādas ir iespējas. Tāpat ir jautājumi par juridisko uzraudzību, kādas ir atšķirības, salīdzinot ar Latviju, kā arī citi jautājumi. Tie skar ne tikai tos uzņēmumus, kas sadarbojas ar ASV, bet arī tādas kompānijas, kuru partneri ir pakļauti ASV izdotajām sankcijām, līdz ar to bieži vien pašiem uzņēmumiem ir grūti saprast, vai tos kas tamlīdzīgs skar un kādas prasības ir jāievēro. Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta vadītājs Kristaps Soms norāda, ka šāda pakalpojuma izveide ir būtisks atbalsts uzņēmumiem, jo ASV regulējums ir atšķirīgs no Latvijā un Eiropā pastāvošā. Tas var atšķirties pat štatu robežās, līdz ar to šāda juridiskā palīdzība palīdzētu izvairīties no iespējamām kļūdām. «Redzam, ka veidojas aizvien lielāka sadarbība starp Latvijas un ASV uzņēmumiem, un tas ir labi, ka Latvijas kompānijas saskata iespējas ASV tirgū, jo tik mazai ekonomikai ir svarīgi augt un iekarot eksporta tirgus. Protams, sadarbība starp Latviju un ASV ir salīdzinoši zemā līmenī, salīdzinot ar citiem reģioniem, jo šo tirgu nav viegli iekarot. 

  Ir labi, ka ir izveidota šāda palīdzība. Šis ir pirmais solis, lai ASV kļūtu par «atslēgas » tirgu,» norāda K. Soms. 

  Strīdu gadījumos 

  «Pakalpojumu jomā arī par relokācijas un imigrācijas pakalpojumiem nereti līgumi tiek slēgti ar starptautiskām kompānijām, daudzas no kurām reģistrētas ASV, tāpēc bieži šie starptautiskie sadarbības partneri un klienti vēlas slēgt līgumus, balstītus kādas konkrētas ASV pavalsts tiesību normās. Mazām un vidējām kompānijām var būt sarežģīti pārzināt šo dažādo tiesību normu atšķirības. 

  Tas ir īpaši svarīgi, ja rodas domstarpības un jārisina kādi strīdīgi jautājumi,» norāda uzņēmuma SIA Internatinal mobility izpilddirektore Iveta Berkolde. 

  BDO Law p iedāvātie p akalpojumi u n zināšanas būs noderīgas ne tikai lielajām, starptautiskajām kompānijām, bet arī citiem uzņēmumiem, kas sadarbojas un sniedz pakalpojumus ASV reģistrētām kompānijām. Viņa atzīmē, ka ir bijuši gadījumi, kad līgums nav parakstīts, jo nav bijusi iespēja iztulkot ASV tiesību normas, kas tajā ietvertas. Arī uzņēmumiem, kas tik tikko iegājuši ASV tirgū, pirms līguma parakstīšanas, nemaz lāgā to neizlasot, būtu ieteicama konsultācija ar juristu, jo tas var radīt nopietnas sekas nākotnē. Īpaši tas attiecas uz piebildēm ar sīko druku. 

  VAS Latvijas dzelzceļš norāda, ka uzņēmumam ir svarīgi izprast, vai un kā ASV sankcijas ietekmē sadarbību ar esošajiem tā partneriem. 

  Zvērinātu advokātu biroja TGS Baltic partnere un zvērināta advokāte Andra Rubene norāda, ka birojā ar jautājumiem, kas skar ASV normatīvus, vēršas arī, piemēram, uzņēmumi, kuriem saistītās kompānijas bāzējas ASV un ir nepieciešams nodrošināt atbilstību pretkorupcijas un tamlīdzīgiem ASV tiesību aktiem. 

  «Kaut arī ar tamlīdzīgiem jautājumiem pie mums vēršas regulāri un pietiekami bieži, tomēr, salīdzinot ar citiem jautājumiem, kurus risinām, to proporcija ir neliela,» atzīst A. Rubene. Jāatgādina, ka šā gada pavasarī ASV prezidenta Donalda Trampa un Baltijas valstu prezidentu tikšanās ietvaros organizētajā ASV–Baltijas Biznesa samitā tika novērtēts līdz šim paveiktais ekonomiskajā sadarbībā un iezīmēti potenciālie nākotnes sadarbības virzieni. Latvijas Biznesa savienības padomes priekšsēdētāja Elīna Egle pēc šīs tikšanās atzīmēja, ka aktīva sadarbība ar ASV ļaus pārsturukturēt Latvijas tautsaimnniecību atbilstoši digitālā laikmeta iespējām. 

  Raksts PDF: Izpētīt sīki un smalki