• Atpakaļ
 • DB | Sāga tuvojas noslēgumam

  Autors: Artūrs Surmovičs - 22.11.2018

  DB | Sāga tuvojas noslēgumam

  Jaunu elektrovilcienu piegādi uztic BDO Law pārstāvētam uzņēmumam spāņu ražotājam Patentes Talgo S.L. un iepirkuma konkursa uzvarētāju pārstāvis BDO Law vecākais jurists Artūrs Surmovičs laikrakstam Dienas Bizness norādīja, ka ir iepriecināts par šo ziņu. 

  Par to vakar medijiem paziņoja VAS Pasažieru vilciens (PV) valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis. Pēc viņa teiktā, spāņu Patentes Talgo S.L. 32 jaunie vilcieni, to uzturēšanai nepieciešamais aprīkojums un rezerves daļu fonds pirmajiem pieciem gadiem, kā arī personāla apmācība izmaksās 225,3 milj. eiro. Tā bijusi zemākā četru pretendentu nosauktā līgumcena trīs gadus ilgušajā konkursā. Šis piedāvājums bijis saimnieciski izdevīgākais arī visā vilcienu paredzētajā ekspluatācijas laikā jeb 35 gados. Vētīšanā ņemts vērā ne tikai vilcienu ražošanas un piegādes grafiks, bet arī to ikdienas uzturēšanas, tehniskās apkopes, rezerves daļu, enerģijas patēriņa u. c. izmaksas uz vienu pasažiera sēdvietas vienību. 

  Uz papīra labākais 

  Uzvarētāju pārstāvējušais BDO Law vecākais jurists Artūrs Surmovičs DB norādīja, ka ir iepriecināts par šo ziņu. Turpretī Škoda Vagonka reģionālais pārdošanas direktors Romans Sorkins paudis pārsteigumu par konkursa rezultātu. Pēc viņa teiktā, pretēji PV apgalvotajam, Latvija par vilcieniem samaksās kopumā par 10 milj. eiro vairāk, jo finansiāli izdevīgākais esot bijis Škodas piedāvājums. Uzņēmums plāno pārsūdzēt PV lēmumu Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB). Iebildes ir arī Stadler, bet ceturtais pretendents CAF pagaidām konkursa rezultātu nekomentē. Savukārt PV vēlāk paziņoja, ka respektē neuzvarējušo pretendentu tiesības likumā noteiktajā kārtībā vērsties IUB. 

  Bijušais PV vadītājs Andris Lubāns iepirkuma rezultātus nekomentēja, vien norādīja, ka tas ir uzņēmuma esošās vadības un iepirkuma komisijas kompetencē. Tai pašā laikā viņš pieņēma, ka lēmums bijis izsvērts un pamatots, kā arī novēlēja PV valdei novest iepirkumu līdz līgumam un vilcienu piegādei. Avoti, kas vēlējās palikt anonīmi, jau iepriekš prognozēja Talgo uzvaru, ņemot vērā ar konkursu saistītās pārsūdzības IUB. Turpretī kāds par iepirkumu informēts nozares eksperts sacīja, ka Talgo bijis labākais piedāvājums. Jautājums gan ir par to, vai arī dabā vilciens iznāks tāds, kāds ir iecerēts uz papīra. Kopumā ņemot, otrs labākais piedāvājums bijis Škodai, trešais - CAF, bet Stadler vienkārši atrakstījies. 

  Laiki un cipari 

  Salīdzinājumā ar Igaunijā pirms septiņiem gadiem veikto iepirkumu «esam būtiski, proti, par 22% lētāki» uz vienu sēdvietu, atzīmēja PV vadītājs. Arī uz garuma metru Latvijas iepirkums iznākot lētāks. R. J. Grigulis uzsvēra, ka viens no paredzētajiem ieguvumiem būs viena līmeņa iekāpšana vilcienos. Tam gan nepieciešams pielāgot esošos peronus, taču PV bijušas sarunas ar infrastruktūras pārvaldītāju VAS Latvijas dzelzceļš, kurš to nodrošināšot. Arī platākas durvis būs faktors, kas ļaus paātrināt pasažieru iekāpšanu un izkāpšanu. Vilcienus paredzēts piegādāt no 2020. gada beigām līdz 2023. gadam. Uz jautājumu, vai nevar iznākt, ka pēc vairākiem gadiem tirgus liberalizācijas gadījumā 

  pakalpojuma sniegšana tiek uzticēta citam spēlētājam un jaunie vilcieni jāliek pie sētas, PV vadītājs skaidroja, ka esošais līgums ar valsts SIA Autotransporta direkcija (ATD) ir spēkā līdz 2024. gadam. Tajā noteikts, ka priekšnoteikums PV un ATD līguma parakstīšanai līdz 2031. gadam ir tas, ka PV līdz nākamā gada beigām paraksta līgumu par jaunu vilcienu iegādi. Tālāk, protams, var būt situācija, kad tiek uzaicināts cits operators, taču tam būtu priekšnosacījums izmantot esošo ritošo sastāvu. Runājot par iepirkuma finansējumu, R. J. Grigulis norādīja, ka par to lemts valdībā. Pēc Satiksmes ministrijas (SM) skaidrotā, Ministru kabinets ir atbalstījis jauno elektrovilcienu iegādes finansēšanas modeli, proti, vilciena iegāde tiks finansēta no valsts budžeta, uzņemoties ilgtermiņa saistības. Izvēlētais finansējuma modelis neietekmēšot citas valstij būtiskās nākotnes attīstības nozares, un SM būs jānodrošina finansējuma plūsmas uzraudzība un kontrole, lai netiktu palielināta ietekme uz valsts budžetu. 

  Nevar neparakstīt 

  Komentējot to, vai parakstīs līgumu ar Talgo, ja vēl nebūs izveidota jaunā valdība, R. J. Grigulis norādīja, ka līguma parakstīšana ir pilnīgi neatkarīga no jebkāda politiskā procesa un ir jāievēro PV iekšējā procedūra. Lai izpildītu līgumā ar ATD paredzētos pienākumus pasažieru pārvadājumu jomā, «mums ir jāparaksta līgums». Uz norādi, ka iepriekšējie konkursi izgāzās saistībā ar dažādām kustībām valdībā, PV vadītājs uzsvēra: «Mēs darīsim visu, lai līgumu parakstītu.» Atbildot uz jautājumu, vai šādi vilcieni, kādus plānots piegādāt Latvijai, jau kaut kur kursē vai tiek ražoti, R. J. Grigulis norādīja, ka «šis jautājums būtu jāprasa ražotājam», taču visi ražotāji pielāgojuši savus vilcienus PV prasībām. Pēc viņa teiktā, ne PV, ne IUB neesot šaubu par pretendentu spējām saražot vilcienus pēc izvirzītajām prasībām. 

  Cenas kāpj 

  Uz jautājumu, vai netiks celtas biļešu cenas, PV vadītājs norādīja, ka, kopumā skatoties, izmaksas ar jaunajiem vilcieniem samazināsies, jo esošo ritošo sastāvu pastāvīgi nepieciešams atjaunot. Tai pašā laikā elektrības cenas kāpj, darbaspēka izmaksas pieaug. Tāpat papildu investīcijas izriet no dažādiem normatīvajiem aktiem, piemēram, nepieciešams iegādāties jaunus kases aparātus. Viņš pieļāva iespēju, ka, palielinoties dažādām izmaksām, nākotnē var nākties cenas pārskatīt. Tas gan esot ATD un Sabiedriskās transporta padomes kompetences jautājums. 

  Dzelzceļnieku un satiksmes nozares arodbiedrības pārstāvis Vladimirs Novikovs atzīmēja, ka šobrīd PV visjaunākajam vilcienam jau ir 30 gadi, esošo vilcienu uzturēšana esot ļoti dārga, jo rezerves daļas tiem ražotas netiek, līdz ar ko to pasūtīšana ir līdzvērtīga ekskluzīvu preču iegādei. Pēc viņa teiktā, baltkrievi, igauņi un somi brauc ar Stadler, lietuvieši - ar Škodām. Savukārt Francijā viņam bijusi iespēja apskatīt Talgo piepilsētas vilcienus: «Ceru, ka viņi saražos arī mums.» Uz jautājumu, vai viņam ir ticība, ka šoreiz iepirkums izdosies, jo kopš jaunu vilcienu iegādes uzsākšanas pirms deviņiem gadiem nomainījušās piecas PV valdes, viņš norādīja: «Ticība ir ļoti liela, jo šos vilcienus (nākotnē) ekspluatēt vairs nevaram.» Esošo, novecojušo ritošo sastāvu, visticamāk, pārdos izsolē, atzīmēja R. J. Grigulis. Pēc viņa teiktā, uzņēmums jau tagad skatās uz otrreizējiem tirgiem NVS valstīs, kur varētu nākotnē vilcienus pārdot. Jāatgādina, ka sākotnēji 

  konkurss par jaunu elektrovilcienu un dīzeļvilcienu iegādi tika izsludināts 2009. gada novembrī. Pirmajā iepirkumā, kur tika paziņots uzvarētājs, laurus plūca CAF, taču valdībai nebija pieņemami līguma nosacījumi, otrajā - Stadler, taču valdība uzskatīja, ka PV elektrovilcienu nomu atļauties nevar. 

  Pēc Pasažieru vilciena teiktā, būtiskākie uzlabojumi salīdzinājumā ar esošo ritošo sastāvu būs viena līmeņa iekāpšana vilcienos un viena līmeņa grīdas visā vilciena salonā, klimata kontrole, mūsdienu prasībām atbilstošas labierīcības, kas pieejamas arī pasažieriem ar īpašām vajadzībām, ievērojami platākas durvis, video un audio informēšanas, kā arī biļešu pašvalidācijas iekārtas. 

  Viss raksts PDF: Sāga tuvojas noslēgumam