• Atpakaļ
 • Dienas Bizness: Digitālo failu virtuālais seifs

  Autors: - 04.12.2017

  BDO Latvia juriste Justīne Tomsone sniedz viedokli laikrakstam Dienas Bizness par uzņēmuma DigiPulse izstrādāto pakalpojumu, kas ļaus mantiniekiem saņemt īpaši viņiem atstātos aizgājēju digitālos failus.


  Digitālo failu virtuālais seifs
   
  DigiPulse dibinātāji Normunds Kvilis un Dmitrijs Dementjevs-Dedelis izstrādā pakalpojumu, kas ļaus mantiniekiem saņemt īpaši viņiem atstātos aizgājēju digitālos failus 

  "Pagājušajā gadā, strādājot iepriekšējā darbā, bija ļoti intensīvs posms - vajadzēja strādāt septiņas dienas nedēļā pa 12 stundām. Vienu rītu, braucot uz darbu, gandrīz vai zaudēju samaņu. Sāku prātot - cik ilgi tā var turpināt un kas notiks, ja ar mani tiešām notiks kaut kas slikts. Līdz ar cilvēka nāvi visi digitālie faili un atmiņas pazūd ar galiem,» stāsta Dmitrijs. Viņš savās pārdomās padalījās ar Normundu, kurš strādājis banku sektorā, un viņam radās doma apaudzēt šo ideju, pievienojot kriptovalūtu aspektu. Tā abi nolēma radīt pakalpojumu, kas palīdzētu mantiniekiem piekļūt aizgājēja digitālajiem aktīviem. Viņi diskutēja ar investoriem, sagatavoja pieteikumu Horizon2020 grantam, bet rezultātā visi bija noraidoši un teica, lai viņi vispirms izstrādā produktu. «Ir grūti uztaisīt produktu, kam šobrīd nav alternatīvas, bez sākotnējiem līdzekļiem. Lai iegūtu pirmos klientus, sākumā viņi ir jāizglīto. Tas prasa līdzekļus,» piezīmē Dmitrijs. Šī gada maijā kriptovalūtas sasniedza to līmeni, kad par tām sadzirdēja plašāka sabiedrība. Viņi nolēma veikt pirmreizējo virtuālo žetonu piedāvājumu (ICO-Initial Coin Offering), lai savāktu līdzekļus produkta izstrādei. Lai gan pirmais mēģinājums nebija veiksmīgs, novembri viņi šo kampaņu sekmīgi beidza, piesaistot aptuveni vienu miljonu dolāru. ICO organizētājs bija DigiPulse Foundation, bet tehniskais izpildītājs - SIA Neapnika. 

  Lai neaiziet nebūtībā 

  «Sākumā nesasniedzām vēlamo rezultātu, taču mākonim bija sudraba maliņa - virtuālo žetonu (tokens) iegāde notiek viedlīgumos (smart contract), kas ir tā uzprogrammēti, ka automātiski izpildās pie noteiktiem kritērijiem, piemēram, ja netiek sasniegta noteiktā summa, visa nauda cilvēkiem tiek atskaitīta atpakaļ. ICO bieži dzirdēts par krāpšanās gadījumiem, tāpēc tas, ka mēs visiem dalībniekiem aizskaitījām naudu atpakaļ, nospēlēja mums par labu - nesabojāja mūsu reputāciju. Papildus tam saņēmām labu atgriezenisko saiti no kopienas, kā produktam būtu jāizskatās,» saka Normunds. Svarīgākais ieteikums bija izveidot failu glabāšanu tā, ka neviens, izņemot pašu īpašnieku, nevar tiem piekļūt. DigiPulse pirmā versija ir domāta kriptovalūtu entuziastiem, kas šajā naudas pasaulē dzīvo jau ilgu laiku, ir pazīstami ar to, saprot nozares problemātiku. Sākotnēji šo produktu uzņēmumam vieglāk pozicionēt kriptomaku nodošanai mantojumā. Taču šajā virtuālajā lādītē var glabāties jebkurš digitals fails - bildes, dokumenti, e-pasti utt. «Kriptovalūtu specifika ir tā, ka tām ir publiska maka adrese un parole -ja kāds no šiem abiem nozūd, līdzekļi paliek interneta nebūtībā un neviens tiem nevar piekļūt. Jo vairāk reālās naudas pārceļas uz kriptovalūtām, jo lielāka aktualitāte ir tam, kas ar šo naudu notiek pēc cilvēka nāves. Mūsu produkts labi saskan ar to, kas vajadzīgs kriptokomūnai. Kriptovalūtu lietotāji ir mūsu perfektie klienti, jo viņiem šī problēma ir aktuāla - nav cita veida, kā savu virtuālo maku atstāt mantojumā,» saka Normunds. Viņš piebilst, ka, protams, pastāv iespēja paroli uzrakstīt uz papīra vai ielikt kādā datu nesējā, bet tie var nozust vai sabojāties. Šī ir alternatīva, izmantojot blokķēdes decentralizēšanas tehnoloģiju. 

  Pērk nākotnes pakalpojumu 

  Cilvēku nopirktie virtuālie žetoni kalpo kā viena no norēķinu metodēm par D-gipulse nākotnes pakalpojuma lietošanu. Normunds tos salīdzina ar kazino žetoniem, ko apmaina pret naudu un pēc spēles atmaina atpakaļ. «Viņi ir nopirkuši žetonus, kas kalpo kā norēķinu līdzeklis par mūsu pakalpojumu, bet tas nemaina faktu, ka ar to iespējams tirgoties kriptovalūtu biržās. Ja cilvēks ir iegādājies vairāk žetonu, nekā vajadzīgs samaksai par pakalpojumiem, un redz, ka uzņēmums sasniedz solīto, aug un attīstās, šie žetoni kļūst par investīciju instrumentu - pārdodamu digitālo vienību, ar ko nākotnē varētu pelnīt, balstoties uz mūsu uzņēmuma darbību,» viņš skaidro. Naudu šī projekta attīstībai «sametuši» cilvēki no visas pasaules - Eiropas, Krievijas, Āzijas. Izņēmums ir ASV, kas lielā mērā iestājas pret digitālo žetonu tirdzniecību un ICO. ASV Finanšu un kapitāla tirgus komisija nevēlas, lai viņu investori iegulda šādās programmās, jo tas apdraud līdzekļu drošību. «Lai varētu pieņemt līdzekļus no ASV pilsoņiem, vajag cieši sadarboties ar ASV valdību un veikt visus nepieciešamos birokrātiskos procesus. Ar mūsu esošajiem resursiem bija vienkāršāk atteikties no ASV investoriem, nekā speciāli tam atvērt uzņēmumu ASV,» skaidro Dmitrijs. 

  Analizē aktivitāti 

  Lietojot šo pakalpojumu, cilvēkam tiek izveidota failu lāde, kur var ievietot jebkurus datus, ko cilvēks vēlas atstāt kādam mantojumā. Tiklīdz cilvēka aktivitāte interneta noteiktā periodā nenotiek, DigiPulse cenšas sazināties ar konkrēto personu. Ja tas neizdodas arī otrreiz, mantiniekam tiek nosūtīts e-pasts, kur jāatbild uz drošības jautājumiem, un tad viņš piekļūst saturam. Šo seifu vada viedlīgums, kas nozīmē, ka DigiPulse veidotāji paši manuāli neizsūta pieeju failiem - tas notiek automātiski, izpildoties vairākiem kritērijiem. Ir divi varianti, kā izveidot virtuālo seifu. Viens gadījums ir anonīms, un cilvēks norāda savu maka adresi, vienīgais, ko viedlīgums pēta, ir tajā notiekošās transakcijas - ja ilgāku laiku nenotiek darījumi, tas secina, ka lietotājs ir miris. Otrā variantā iespējama dažādu pakalpojumu integrācija, piemēram, tam pievienojot sociālo tīklu, e-pastu - jo vairāk papildinformācijas viedlīgumam tiek nodrošināts, jo vieglāk saprast patieso aktivitāti. Ar laiku viņi iecerējuši sadarboties ar citiem pakalpojumu sniedzējiem, kas glabā dažādus failus, un pēc ziņas saņemšanas no DigiPulse varētu nosūtīt failus norādītajiem mantiniekiem. Tālākas nākotnes mērķis ir panākt, ka DigiPulse ir pirmais, kas cilvēkiem ienāk prātā, domājot par savu digitālo mantojumu. «Produkta veiksmīga ieviešana tirgū mums paver durvis citās jomās,» piebilst Normunds. 

  Viedoklis 

  Vajadzība 

  Justīne Tomsone, ZAB BDO Law juriste: 

  DigiPulse citu projektu starpā līdz šim patīkami izcēlies ar aktualitāti -digitālajai paaudzei novecojot, pakalpojums, kas nodrošina personas digitālo aktīvu mantojamību, ir objektīva nepieciešamība, nevis greznība. Jo īpaši tas attiecas uz digitālajiem aktīviem ar ekonomisko vērtību, piemēram, virtuālajām valūtām. Idejas pamatotība un lietderīgums pavisam noteikti ir bijis par pamatu kompānijas veiksmīgajai ICO kampaņai. Par ICO viedokļi atšķiras, arī virtuālās valūtas tiek vērtētas pretrunīgi, jo regulējums nav izstrādāts un katrs esošo situāciju interpretē atbilstoši savai izpratnei. Lielākā daļa finanšu un kapitāla tirgus regulatoru brīdina par riskiem, kas saistīti ar ieguldījumiem ICO vai darījumiem ar virtuālajām valūtām, tomēr blokķēdes sniegtās iespējas tāpēc nekļūst mazāk populāras. Klienti izrāda aktīvu interesi par ICO kā alternatīvu finansējuma piesaistes veidu projekta attīstībai, virtuālo valūtu iegūšanas tiesiskajiem aspektiem un citām ar blokķēdi saistītām lietām. Digitālā revolūcija turpina savu uzvaras gājienu, un šī brīža tendences norāda uz to, ka, iespējams, tieši valstu likumdevēji, nevis blokķēdes tehnoloģiju profesionāļi būs tie, kam jāmeklē veidi, kā pielāgoties. Jāuzsver, ka mantojuma tiesiskajām attiecībām ir izstrādāts speciāls regulējums. Neesmu informēta, vai DigiPulse projekta ietvaros šis aspekts ņemts vērā, taču, ja par to vēl nav domāts, ētisku apsvērumu dēļ, iespējams, būtu vērts apsvērt mantojuma atstājēju un mantinieku informēšanu par to, ka lielā daļā pasaules valstu pastāv neatņemamās daļas tiesīgo institūts, kas paredz, ka, piemēram, laulātais, bērni u.c. tuvi radinieki ir tiesīgi mantot pat tad, ja mantojuma atstājējs atstājis likumā noteiktā kārtībā rakstītu testamentu, taču tajā šos mantiniekus nav iekļāvis. Pretējā gadījumā teorētiski var izveidoties situācija, kad mantojuma atstājējs tīšuprāt izmanto DigiPulse sniegtos pakalpojumus nolūkā apiet likumā noteikto mantošanas kārtību un faktiski izslēgt no mantojuma visus neatņemamās daļas tiesīgos, pieeju visiem saviem digitālajiem aktīviem piešķirot kādai trešajai personai.